Satyna – co warto o niej wiedzieć?

Satyna to jedna z najbardziej efektownych tkanin. Uwielbiamy ją za aspekty wizualne, lecz także za inne ważne cechy, o których wspomnimy poniżej.

Bez wątpienia budzi ona emocje każdej kobiety i tym samym warto przyjrzeć jej się dokładniej. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci historię satyny, sposób jej wytwarzania, jej rodzaje, zalety i wady, jak również wskazówki związane z pielęgnacją. Zapraszamy!

Historia materiału satynowego

Nazwa satyna pochodzi od słowa Zaiton, czyli nazwy chińskiego miasta Quanzhou… po arabsku. Przypuszcza się, że „narodziny” tego materiału nastąpiły ponad 2000 lat temu właśnie w Chinach, skąd były transportowane do starożytnej Grecji. Natomiast swoją popularność w Europie satyna zyskała dopiero w XII wieku.

Przez długi czas tkaniny satynowe były synonimem najwyższego poziomu luksusu. W latach przed wynalezieniem włókien przemysłowych, produkowano ją bowiem z ogromnych ilości jedwabiu lub w późniejszym czasie niezwykle cienkiej przędzy bawełnianej – tym samym jej koszt wytworzenia był niewyobrażalnie wysoki.

A nawet jeśli ktokolwiek spoza wyższych grup społecznych mógł sobie pozwolić na taki wydatek – niedobory tej tkaniny sprawiały, że była dostepna jedynie dla władzy, kościoła, a czasem szlachty.

Gdy wraz z naturalnym rozwojem cywilizacji pojawiły się lepsze maszyny ułatwiające produkcję satyny na większą skalę – stała się ona bardziej ogólnodostępna. Na początku kojarzyła się przede wszystkim z modą ślubną.

Uważa się, że to królowa Wiktoria najbardziej przyczyniła się do rozpowszechnienia satyny. Jako jedna z pierwszych „znanych” i ważnych osób pojawiła się publicznie w sukni z satyny na wystawną ceremonię ślubną z księciem Albertem Saxe-Cobourg w 1840 roku.

Inspiracja takimi sukniami szybko rozprzestrzeniła się na świecie, a następnie zaczęto produkować z niej bieliznę. Dopiero za sprawą supergwiazd takich jak Madonna w latach 80. ubiegłego wieku, która chętnie pokazywała się w odzieży wierzchniej z satyny, zyskała ona swoją powszechną rozpoznawalność i uznanie.

Jak wytwarzana jest satyna?

Materiał satynowy jest zatem rodzajem atłasu – czyli rodzajem tkaniny, która po jednej stronie (prawej) jest lśniąca, a z drugiej (lewej) matowa. Warto wiedzieć, że satyna nie jest rodzajem włókien tworzących daną tkaninę, lecz sposobem wykonywania splotu. Sposób unoszenia przędz wątkowych (wypełniających) na przędzach osnowowych odpowiada właśnie za odbijanie światła i pożądany efekt „błyszczenia” się satyny.

W splotach atłasowych przędze wątkowe (inaczej zwane wypełniającymi) przechodzą nad większą liczbą nitek osnowy. Punkty przeplotów są rozproszone według określonego porządku w dość dużych od siebie „mikro” odległościach, przez co materiał jest niezwykle gładki w strukturze. Przy produkcji wykorzystuje się najczęściej nici lśniące z materiałów, które opiszemy poniżej.

Różne rodzaje satyny

Na rynku najczęściej spotkamy się zatem z poniższymi „rodzajami włókien”, z których wykonuje się atłasy satynowe. Warto jednak wspomnieć, że często stosowane są mieszanki tych włókien przy produkcji tkanin, więc zawsze warto dokładnie czytać metki.

Satyna bawełniana

Atłas satynowy wykonany z bawełny należy do najpopularniejszych tkanin wykorzystywanych do produkcji bielizny nocnej, jak również pościeli. Największą zaletą bawełny jest niewątpliwie jej naturalne pochodzenie. Jest ona niezwykle wytrzymała i odporna na spieranie. Na dodatek świetnie pochłania wilgoć nie powodując przy tym żadnego dyskomfortu. Może być używana zarówno latem, jak i zimą.

Satyna poliester

Satyna z poliestru jest materiałem o świetnych walorach wizualnych, na dodatek daje świetne możliwości w zakresie nakładania wzorów. Ze względu na to, że słabo chłonie wodę, szybko schnie. Jest to jednak materiał syntetyczny, o czym warto pamiętać posiadając wrażliwą skórę. Zaletą w ich przypadku jest zdecydowanie cena.

Satyna jedwabna

Jedwab to włókno naturalnego pochodzenia, które posiada niesamowite właściwości. Satyna jedwabna to idealny materiał dla alergików, gdyż nie „przyciąga” bakterii, grzybów i roztoczy.

Trzeba jednak mieć na uwadze bardzo wysoką cenę wykonanej z tego rodzaju materiału bielizny nocnej. Przekłada się to jednak na jej mocno luksusowe cechy.

Co produkuje się z satyny?

Lejąca się satyna jest najczęściej stosowana do produkcji odzieży damskiej, a konkretnie piżam satynowych, peniuarów, koszul nocnych. Produkuje się z niej różnego rodzaju dodatki np. wstążki i kokardki, które służą jako zdobienia odzieży lub bielizny damskiej.

Warto wspomnieć, że z satyny wykonuje się także pościele, poduszki, a nawet pokrowce na krzesła czy inne meble. Jednemu nie da się zaprzeczyć – w każdym wypadku satyna nadaje cechy elegancji i prestiżu.

Zalety i wady materiału satynowego

Największą zaletą materiału satynowego są wspominane tutaj po wielokroć walory wizualne. Przypomnijmy więc. Satyna (obok koronki) to w naszej opinii jedna z najbardziej zmysłowych materiałów występujących w odzieży i bieliźnie damskiej.

Satyna świetnie prezentuje się na kobiecej skórze, a dodatki w postaci koronkowego wykończenia, jeszcze mocniej „podkręcają” zmysły.

Materiał satynowy jest niesamowicie delikatny i przyjemny w dotyku. Lejący się materiał dobrze układa się na ciele.

Z kolei przyjemny chłód będący jedna z unikalnych cech satyny sprawia, że materiał ten daje ukojenie w upalne dni. Można jednak przyjąć, że stanowi to z drugiej strony wadę – wiele kobiet nie uzna jej odpowiednią do zimowej pory.  

Jak prać i prasować satynę?

Najważniejsza zasada – satynę zawsze pierzemy po lewej stronie, co zapobiega uszkodzeniu materiału i zachowaniu jej atrakcyjnego wyglądu. Tkaninę satynową należy prać w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza – musisz jednak uważać z satyną wykonaną z jedwabiu, tutaj polecana jest zimna lub lekko ciepła woda.

Przy prasowaniu stosujemy tą samą zasadę, o której wspomnieliśmy przed chwilą – lewa strona. Z reguły powinno używać się mało lub średnio gorącego żelazka. Warto upewnić się, jaką temperaturę prasowania wybrać, zapoznając się z metką. Zalecane jest również prasowanie steamerem – temperatura około 100 stopni Celsjusza.

Przed prasowaniem i praniem koniecznie zapoznaj się z metkami!

Artykuł napisany we współpracy z WordMatters.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.