Jak się wysypiać? 6 porad

W łóżku spędzamy bardzo dużą część swojego życia, dlatego niewątpliwie warto zadbać o jakość swojego snu. Udowodniono niejednokrotnie, że ma on istotny wpływ na samopoczucie, wydajność oraz zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Jeżeli zatem zależy Ci, aby każdego ranka budzić się w pełni energii i w gotowości do działania – koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Opisujemy w nim 6 skutecznych sposobów na lepsze wysypianie. Zapraszamy!

1. Regularne godziny snu

Pozytywny wpływ „dobrze ustawionego” zegara biologicznego nie jest pustym frazesem. Dla przykładu – naukowcy z Douglas Mental Health Univeristy Institute i Univesite de Montreal w Kanadzie już dawno udowodnili, że „wyłączenie” genów regulujących rytm dobowy wpływa na obniżanie odporności organizmu (w tym wypadku myszy).

Wystarczy jednak wykonać samodzielne, empiryczne badanie, aby przekonać się o negatywnych skutkach nieregularnego snu. Jeżeli jednego dnia pójdziesz spać nad ranem i wstaniesz w późnych godzinach popołudniowych – nie licz że z łatwością zaśniesz tego samego dnia o 22 i zapewnisz sobie dobrej jakości odpoczynek. Z pewnością też nie zadeklarujesz idealnego samopoczucia, a przynajmniej nie takiego, gdy Twój sen będzie „podręcznikowy”.

2. Relaks przed snem

Ekscytujące czy wzbudzające adrenalinę filmy niestety nie sprzyjają zasypianiu, tak samo jak uprawianie intensywnych ćwiczeń fizycznych w godzinach wieczornych. Wszystko to niestety jest powiązane z podwyższaniem pulsu, kiedy powinien być niski, gdy kładziemy się do snu.

Zachęcamy więc do czynności, które wprowadzą Twój umysł i ciało w stan relaksu. Może to być gorąca kąpiel, medytacja, rozciąganie czy słuchanie odprężającej muzyki. Tutaj możesz postawić na kreatywność.

3. Ogranicz światło

Światło dla mózgu jest sygnałem, że właśnie trwa dzień, dlatego ogranicza i opóźnia wytwarzanie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego bezpośrednio za sen. Ogranicz więc do minimum wszystkie źródła światła przynajmniej godzinę przed snem.

Zaburzenia snu w dzisiejszych czasach wynikają również z powszechnego nawyku zasypiania się i budzenia ze smartfonem w ręku. Wiele osób próbuje to niwelować poprzez stosowanie filtrów niebieskiego światła, który ma chronić wzrok i ułatwiać zasypianie. Niestety nie ma dowodów na potwierdzenie tej tezy. Właśnie dlatego polecamy po prostu odłożenie urządzeń z dostępem do Internetu poza zasięg Twoich rąk przed snem.

4. Odpowiedni materac

Stary i niewygodny materac powoduje bardzo często wysoką frustrację w związku z utrudnionym zasypianiem. Taki stan rzeczy wiąże się uprzykrzającymi życie bólami stawów i mięśni. Dobrze dopasowany materac to więc bardzo korzystna inwestycja w swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Dzięki temu Twoje ciało znajdzie się podczas snu we właściwej pozycji nie powodując żadnych ucisków. Warto też wiedzieć, że stare materace to często… siedlisko petogenów i alergenów.

5. Nie jedz i nie pij przed snem

Przyjmuje się, że ostatni posiłek powinien zostać spożyty około 2 godzin przed snem. W ten sposób nie położymy się spać głodni, jak również nie będziemy zasypiać w stanie, kiedy organizm skupia się na trawieniu – co także podnosi nieco wspomniany puls.

Zalecamy również w ostatnim posiłku nie spożywać ciężkostrawnych i mocno przetworzonych produktów. W ten sposób organizm nie będzie mógł skupić się na odpoczynku. Trawienie również bowiem zabiera energię, która powinna być podczas snu regenerowana.

W celu dobrego snu zalecamy także nie spożywać kofeiny wieczorem. Udowodniono bowiem, że nawet 6 godzin po spożyciu wypiciu kawy czy napoju energetycznego w organizmu znajduje się wciąż połowa wprowadzonej do krwioobiegu kofeiny.

Radzimy nawet nie pić czystej wody bezpośrednio przed snem. Twoje ciało i umysł powinny bowiem przechodzić na tryb pełnej regeneracji.

6. Dobrej jakości piżama

Komfort termiczny jest również niezwykle istotnym aspektem dobrego snu. Wpływa na to oczywiście temperatura w pokoju (która nie powinna być zbyt wysoka), odpowiedniej grubości kołdra, jak również… Twoja piżama. Wybierz zatem bieliznę nocną, która pozwoli skórze oddychać i dobrze chłonie wilgoć, jak również nie skrępuje Twoich ruchów.

Polecamy wysokiej jakości piżamę 100% bawełna lub piżamy wykonane z satyny – szczególnie w przypadku bardzo upalnych dni lub wyjazdu do ciepłych krajów!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.