Jak wygląda historia piżam?

Historia piżam sięga przełomu XVII/XVIII wieku i rozpoczęła się w Indiach. Mało kto wie, że piżama wpierw nie była odzieżą przeznaczoną do spania, lecz noszona jako ubiór dzienny. Dzieje piżam były zmienne, a na wzrost ich popularności wpłynęły przede wszystkim ikony współczesnej mody. Od tego czasu ten rodzaj odzieży domowej na stałe zagościł w naszych garderobach, jak również stanowi idealny podarunek dla bliskich nam osób. Zapraszamy do wspólnej podróży w przeszłość piżam damskich! 😊

Kiedy piżamy dotarły do Europy?

Pojawienie się piżam w Europie było wynikiem kolonizacji Indii przez Wielką Brytanię. Podczas epoki wiktoriańskiej Brytyjczycy mieli bowiem duży wpływ na kulturę zachodu. Pierwsze piżamy zostały zaprezentowane jako „odzież wypoczynkowa”, jednak pierwsze wrażenie na Europejczykach nie było zbyt dobre – wkrótce wyszły one bowiem z mody. Do łask piżamy powróciły dopiero pod konieć XIX wieku. Stały się w tym czasie odzieżą luksusową pozwalającą na domowy wypoczynek – najczęściej stanowiły jeden z elementów ubrania domowego.

Piżama na plażę? Świetny pomysł!

Warto wspomnieć, że początkowo piżamy były przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn – kobiety zaczęły je nosić dopiero w latach 20. XX wieku. Można zauważyć silne powiązanie pomiędzy „wyzwoleniem” piżamy i „wyzwoleniem” kobiet, które przypadały na ten okres. Przypuszcza się, że największy wpływ na wprowadzenie piżamy do kanionu odzieży damskiej miała jedna z największych osobowości mody – nie kto inny, jak Coco Chanel, która uwielbiała pojawiać się w piżamach nie tylko w domu, czy przed obiektywem, lecz również na plaży!

Kobiety pokochały piżamy damskie, które za sprawą francuskiej projektantki mody, zakładały również podczas wypadów na plażę. Niestety w czasie wojny, podobnie jak w przypadku innej odzieży, piżamy ponownie odeszły w cień. Dopiero za sprawą gruzińsko-rosyjskiej księżniczki i projektantki mody Irene Galitzine, piżamy powróciły do świata mody. Jej miłość do domowej odzieży przeznaczonej dla snu zainspirowała wielu innych projektantów takich jak Schiaparelli, Givenchy, czy Ozzie Clark.

Współczesne piżamy

Obecnie piżamy stały się obowiązkowym elementem zarówno kobiecej, jak i męskiej garderoby. Szczególnie w krajach anglojęzycznych (USA, Wielka Brytania, Australia i Nowa Zelandia) można spotkać się z tym ubiorem na ulicach – ludzie cenią piżamy za wygodę, a nawet traktują je jako odzież, którą swobodnie można nosić publicznie. Mimo tego, piżamy w XXI wieku stały się raczej odzieżą noszoną wyłącznie w domu, ogrodzie lub na plaży.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.