Skąd się wzięły mikołajki? Historia i tradycje  związane z 6 grudnia

Mikołajki to taka mała wigilia, święto wyczekiwane przez wszystkich – tych dużych i tych małych. UMy uwielbiamy dostawać prezenty, a jeszcze bardziej je dawać dlatego cieszymy się z każdej okazji, która temu sprzyja. Jednak wzajemne obdarowywanie się upominkami to nie jedyny ważny zwyczaj tego dnia. 

Czy znasz historię święta, które obchodzimy 6 grudnia i związane z nim tradycje? Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o mikołajkach, zostań z nami do końca artykułu. Obiecujemy, będzie ciekawie!. 

Mikołajki – dlaczego je świętujemy?

Mikołajki, a dokładniej mówiąc 6 grudnia, obchodzimy na cześć świętego Mikołaja, oczywiście tego prawdziwego, biskupa Miry, który żył na przełomie III i IV wieku. Jego główną misją była pomoc biednym i potrzebującym. Przez te działania przez setki lat był jednym z najbardziej podziwianych oraz czczonych świętych w kościele katolickim i prawosławnym. 

Powielając czyny świętego Mikołaja, powstał zwyczaj, aby ku jego czci obdarowywać tych będących w potrzebie. Tradycja natomiast poszła swoją drogą i dlatego dzisiaj 6 grudnia jest dniem, w którym drobiazgami obdarowujemy swoich najbliższych, w tym głównie dzieci. 

Czy mikołajki to święto kościelne?

W Polsce do XIX wieku 6 grudnia był dniem wolnym od pracy. Jeszcze nie tak dawno, bo w 1969 roku w kościele katolickim zmieniono rangę tego dnia ze święta na tak zwane wspomnienie dowolne, które przestało być obowiązkowe. 

Obecnie mikołajki to dzień jak co dzień, kiedy to jak zwykle musimy wstać do pracy czy szkoły. Jednak cała jego magia tkwi w życzliwej i ciepłej atmosferze, która tworzy się w momencie bezinteresownego obdarowywania się upominkami, dlatego z całą pewnością jest to zwyczaj, który warto podtrzymywać. 

Kto tak naprawdę przynosi prezenty w mikołajki?

Oczywiście, że święty Mikołaj! Ta historia z rodzicami czy innymi osobami podrzucającymi upominki to najprawdziwsza bujda. Nie ma co w nią wierzyć. Od zawsze był to święty Mikołaj i zgraja jego pomocników, w końcu jemu samemu ciężko byłoby odwiedzić wszystkie dzieciaki na świecie. 

A co z wigilią?

Sytuacja staje się jednak nieco bardziej skomplikowana w wigilijny wieczór, wtedy to już w ogóle nie wiadomo, kto odpowiada za te wszystkie góry prezentów zostawione pod choinką: Mikołaj, Aniołek, a może Dziadek Mróz? Każdy region Polski ma swoje własne zwyczaje, dlatego 24 grudnia za podarki nie odpowiada jedynie starszy pan z brodą, w czerwonym wdzianku, ale także:

  • Gwiazdor – przynosi prezenty w Wielkopolsce, na Kaszubach, na Kujawach oraz na Ziemi Lubuskiej. Jest to jeden z kolędników ubrany w kożuch z futrzaną czapą na głowie. W jednym ręku niesie wór z prezentami, w drugiej rózgę dla wszystkich niegrzecznych;  
  • Aniołek – jego rewiry to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk Cieszyński;
  • Dzieciątko – czyli Nowonarodzony Jezusek, który odpowiada za wszystkie choinki na Śląsku;
  • Dziadek Mróz – zostawia prezenty na krańcach wschodnich. Rozpoznacie go po bardzo długiej brodzie oraz srebrnym, błękitnym lub czerwonym futrze do samej ziemi. Nie ma opcji, że pomylicie go ze Świętym Mikołajem, gdyż ten na głowie będzie miał uszatkę lub futrzaną czapkę, w ręku laskę, a do domu wejdzie zwyczajnie – przez drzwi, nigdy przez komin;
  • Gwiazdka – odpowiada za prezenty na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Jest to mały (choć bardzo silny) chłopiec lub dziewczynka ubrana cała na biało.

Mikołajkowe prezenty – co warto podarować 6 grudnia

W Boże Narodzenie niespecjalnie ograniczamy się z prezentami, a z racji, że mikołajki to jedynie przedsmak zbliżających się świąt, tego dnia warto postawić na nieduży upominek. 

No i nie ma co dokładać roboty Świętemu Mikołajowi, pewnie i tak ledwo uniesie te wszystkie wory z prezentami. Szóstego grudnia z pewnością sprawdzi się miły drobiazg w postaci np. idealnych na zimową aurę ciepłych skarpeto-kapci, które przypadną do gustu nie tylko wybitnym zmarzluchom. 

W naszym sklepie Aiirami dostaniesz je w super zimowym wzorze, w kilku kolorach, a dzięki dodatkowi wełny sprawdzą się one nawet podczas najzimniejszej aury.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.