Skarpetki – historia, etapy produkcji, ciekawostki

Od kilku dobrych lat skarpetki przeżywają swój renesans. Choć jeszcze do niedawna były zwykłą częścią garderoby, teraz królują na naszych stopach jako modny, a nawet główny element całej stylizacji. 

Skąd wziął się ich fenomen? Jaka jest historia skarpetek i z jakim zamysłem wylądowały na naszych stopach? Pytań jest tak wiele, że nie wiemy, czy się tutaj ze wszystkim zmieścimy. Dlatego bez zbędnego przedłużania – poznajcie krótką historię skarpetek!

Historia skarpetek – skąd się wzięły na naszych nogach

Nie wiadomo, kiedy dokładnie pierwsze skarpety lub coś na ich kształt zaczęły pojawiać się na stopach dawnych ludzi, z całą pewnością było to czas przed I w.n.e. Nasi przodkowie przemierzali wtedy długie kilometry w poszukiwaniu jedzenia czy miejsca na założenie osady, a chodząc boso narażeni byli na częste otarcia, skaleczenia, ugryzienia owadów i innych groźnych stworzeń. 

Pierwsze skarpety wykonywane były głównie ze zwierzęcej skóry, choć zdarzały się również takie robione z grubych i wytrzymałych części roślin jak np. liście czy łodygi. Głównym celem noszenia skarpet w tamtych czasach było – podobnie jak w wypadku obuwia – stworzenie bariery między nogą a podłożem, która ochroni stopę przed zimnem i urazami.  

Pierwsze wzmianki o skarpetkach

Na swoje nogi zakładali je zarówno starożytni Grecy, jak i Rzymianie, jednak oba te ludy nosiły je w nieco różnych odsłonach. Skarpety na greckich nogach najczęściej wykonywane były ze sfilcowanych włosów czy sierści zwierząt. 

U Rzymian były to natomiast pasy wykonane ze skóry lub tkanin, którymi obwiązywano sobie stopy. Przełomowym momentem w ochronie stóp był II w.n.e., kiedy to Rzymianie wymyślili, opracowali i zaczęli szyć na większą skalę tzw. udones, czyli skarpety, które wyglądem i formą nakładania zdecydowanie bardziej przypominały te, które nosimy obecnie. 

W pozostałych krajach Europy, skarpetki pojawiły się około V w., a chodzenie w nich nie było jeszcze tak powszechne. Najczęściej widywane były na stopach księży, co symbolizować miało ich czystość. Do 1000 roku skarpetki były symbolem bogactwa i wysokiego statusu społecznego. 

Skarpetki takie jak dziś

Kolejną przełomową datą w historii skarpetek jest odkrycie maszyny dziewiarskiej przez duchownego Williama Lee. Miało to miejsce w roku 1589, a zastosowanie nowej technologii umożliwiło masową produkcję skarpetek – od teraz, można je było produkować 6 razy szybciej w porównaniu do tych wykonywanych ręcznie. 

Jak produkuje się skarpetki – etapy powstawania

Obecnie produkcja skarpetek nie jest tak czasochłonna jak dawniej. Wiele procesów zostało skomputeryzowanych, dzięki czemu każda kolejna para powstaje w zaledwie kilka minut. Mimo że wiele etapów produkcji skarpetek przejęły maszyny, czynnik ludzki jest nadal niezbędny na hali produkcyjnej. A jak właściwie one powstają? Sprawdźmy!

 • KROK 1: Produkcja skarpetek zaczyna się od zaprojektowania wzoru, ustalenia kolorów i wyboru surowców;
 • KROK 2: Kolejnym procesem jest programowanie maszyn – to wtedy załącza się nici w ustalonych wcześniej kolorach – na tym etapie powstaje już cała skarpetka;
 • KROK 3: Tutaj następuje prasowanie i formowanie skarpetek do właściwego rozmiaru, wtedy też łączone są one w pary;
 • KROK 4: Ostatnim etapem jest etykietowanie, skarpetki pod czujnym okiem przechodzą kontrolę jakości, a następnie są pakowane.

Test wiedzy – przekonaj się, ile znasz rodzajów skarpetek!

Zanim przejdziemy do dalszej części artykułu, zatrzymajcie się tutaj na chwilę i wymieńcie wszystkie rodzaje skarpet, jakie przyjdą Wam do głowy. Za moment sprawdzimy, jaki jest Wasz poziom wiedzy. Wielki test znajomości skarpetek właśnie się zaczyna. Gotowi? A więc 3, 2, 1! Zaczynamy! 

Rodzaje skarpetek – sprawdź swój wynik

Zapewne bardzo chcecie poznać już swój wynik i dowiedzieć się, czy należycie do grona skarpetkowych omnibusów. Dlatego nie będziemy dłużej Was trzymać w niepewności. A więcej jakie są rodzaje skarpetek?

 • Mikrostopki nazywane także balerinkami – niskie i mocno wycięte. Noszone tak, aby nie wystawały poza but. Żeby taki rodzaj skarpetek nie zsuwał się ze stopy, większość modeli ma specjalny silikonowy pasek, który utrzymuje skarpetkę na swoim miejscu;
 • Skarpetki stopki damskie – sięgają poniżej kostki, najczęściej noszone do sneakersów i innych butów sportowych;
 • Zakostki – czyli najpopularniejszy rodzaj skarpetek, jak sama nazwa mówi – są za kostkę;
 • Klasyczne (tradycyjne) – to właśnie ten rodzaj skarpetek znajdziecie w tak wielu wzorach i kolorach. Sięgają do łydki i idealnie sprawdzą się zarówno do butów sportowych, jak i do nieco bardziej eleganckiego obuwia;
 • Podkolanówki – kończą się przed kolanem i to właśnie ten rodzaj skarpet na mecze nakładają piłkarze. A jeżeli nie grasz w piłkę nożną, najlepiej sprawdzą się podczas zimy, gdy na zewnątrz jest już znacznie chłodniej; 
 • Palczatki – skarpetki, w których każdy palec ma swoje miejsce, nieco ekscentryczne, nosi się je na co dzień, jak standardowe skarpetki;
 • Skarpetki zdrowotne i funkcyjne – pomóc mają w przypadku niektórych dolegliwości. Na rynku dostępne są skarpetki bezuciskowe, bezszwowe, usprawniające krążenie, antypoślizgowe, antybakteryjne, stosowane przy cukrzycy, żylakach czy AZS;

Z jakich materiałów produkowane są skarpetki?

Głównym składnikiem skarpet jest najczęściej bawełna, wełna lub włókna bambusowe, jednak w zależności od producenta czy dodatkowych funkcji, jakie ma spełniać, do ich składu dodaje się także inne materiały, takie jak np. poliamid, nylon, spandex czy włókna techniczne. 

Tworzywa naturalne takie jak wspomniana bawełna zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, więc skóra stopy może oddychać. Warto jednak wspomnieć, że domieszka tworzyw sztucznych przekłada się na odpowiednią elastyczność materiału – najlepiej, jeżeli sama ocenisz, jaki stosunek włókien jest dla Ciebie odpowiedni. 

Trendy w ostatnich latach. Co najczęściej ląduje na naszych stopach?

Skarpetki królują w naszych garderobach – dzięki nim w łatwy, efektowny i przede wszystkim tani sposób podkreślisz każdą, nawet najbanalniejszą stylizację. Czy pamiętacie, że jeszcze nieco ponad dekadę temu, skarpetki wystające z obuwia powszechnie uznawano za obciach? Dziś ten ważny element ubioru dostępny jest w tysiącach wersji, wzorów i kolorów.

Czasy się zmieniają – moda również. Jeżeli ubierasz się tak, by czuć się po prostu dobrze, to jesteś kreatorką – częścią tej przemiany. Rób fotki najlepszych kreacji – za kilkanaście lat będą super pamiątką!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.