Historia Walentynek

Walentynki kojarzą się nam z romantyką i miłością. Czy słusznie? Skąd wzięła się idea obdarowywania ukochanej osoby prezentami i dlaczego przypada 14 lutego? Poznajcie historię Walentynek!

Skąd wywodzą się Walentynki?

Pochodzenie Walentynek nie jest jednoznaczne. Ich historia sięga czasów starożytnych, przeplatając tradycje rzymskie z chrześcijańskimi. Według jednej z głoszonych legend wynika, że w dniu 15 lutego obchodzone były starożytne uroczystości ku czci płodności tzw. Lupercalia.

Wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa w Europie uważane przez Kościół obrzędy za pogańskie zostały zmienione. Dlatego świętowane w lutym Lupercalia zmieniono na chrześcijańskie święto upamiętniające rzymskiego męczennika świętego Walentego.

Święty Walenty był biskupem, który wbrew zakazowi cesarza Klaudiusza II, udzielał potajemnie ślubów młodym mężczyznom.  Mieli oni skupić się w pełni na walce i służyć cesarzowi, zamiast zakładać rodziny. Wydany przez władcę zakaz nie wywołał jawnego sprzeciwu, spowodował jednak wiele cierpienia wśród zakochanych par, chcących się pobrać.

Chcąc im pomóc biskup Walenty, złamał zakaz i w tajemnicy udzielał młodym ludziom ślubów. W krótkim czasie tajemnica wyszła na jaw, a dowiedziawszy się o tym cesarz Klaudiusz, nakazał stracić biskupa Walentego w dniu 14 lutego 270 r. Wydarzenia te sprawiły, że Walenty stał się patronem wszystkich zakochanych, a 14 lutego obchodzone jest ich święto.

Święto miłości i tradycja dawania prezentów

Na to, jak współcześnie rozumiane są Walentynki, miała wpływ najpierw poezja, a później kultura masowa. To za sprawą pochodzącego z XIV poematu Ptasi Sejm Geoffreya Chaucera 14 lutego stał się dniem kojarzonym z miłością. Według poety to właśnie w tym dniu ptaki miały łączyć się w pary.

Tradycja dawania prezentów pochodzi z Anglii, gdzie w XVIII wieku zaczęto 14 lutego obdarowywać bliskie osoby drobnymi upominkami i ręcznie wykonywanymi kartkami. Jednak dopiero przeniesienie tej tradycji do Stanów Zjednoczonych, sprawiło, że Walentynki stały się świętem komercyjnym. Masowa produkcja kartek walentynkowych i zwyczaj ich dawania w Dniu Świętego Walentego przeniosła się na cały świat, w tym w latach 90 XX wieku do Polski.

Jak wybrać modny i stylowy prezent dla niej na Walentynki?

Szukanie udanego prezentu na Walentynki warto zacząć wcześniej, by móc sprawić radość bliskiej osobie. Obecna sytuacja raczej skłania do świętowania Walentynek w domowym zaciszu. Dlatego, jeśli szukasz pomysłu na stylowy i jednocześnie praktyczny prezent dla każdej kobiety, sprawdź nasze propozycje.

Zimowe wieczory w domu skutecznie ogrzeje waszą ukochaną modna piżama. W aiiram.pl znajdziesz wyjątkowe piżamy damskie walentynkowe, które wywołają uśmiech na twarzy każdej miłośniczki piękna i wygody. W ofercie sklepu znajdziesz piżamy w wielu stylach, kolorach i wzorach, wykonane ze starannością z najlepszych gatunkowo materiałów.

Niezależnie czy zdecydujesz się na bawełnianą, czy satynową piżamę. Masz pewność, że piżamy damskie walentynkowe Aiiram to uroczy i ponadczasowy prezent, który sprawi w Walentynki radość waszej ukochanej. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzi, by w Walentynki zrobić sobie prezent, kupując walentynkową piżamę! Jaki model piżamy wybrać dla niej? W zależności od pory roku, w aiiram.pl znajdziesz idealne piżamy. Odczuwany komfort cieplny powoduje, że piżamy ze spodniami i koszulką z długim rękawem to najczęstszy wybór na chłodne dni. Wiosna zbliża się wielkimi krokami, dlatego być może warto już teraz pomyśleć o lekkiej piżamie z szortami do spania? Wybór pozostawiamy Wam, tymczasem z radością oczekujcie zbliżających się Walentynek

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.