Ciekawostki o ananasie, o których możesz nie wiedzieć!

Ananas jadalny to owoc, który swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim walorom smakowym. Stanowi składnik wielu popularnych dań, potraw i sałatek. Warto również wiedzieć, że posiada wiele korzystnych dla zdrowia właściwości odżywczych.

W dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka ciekawostek, o których mogłaś lub mogłeś nie wiedzieć!

Pochodzenie ananasa

Ananasy jadalne po raz pierwszy były uprawiane w Ameryce Południowej, a konkretnie w sprzyjającej warunkami atmosferycznymi Brazylii. W Europie ananasy pojawiły się z kolei za sprawą samego Krzysztofa Kolumba.

Obecnie największe uprawy znajdują się w Chinach, Meksyku, na Hawajach, w Tajlandii i oczywiście w miejscu, z którego pochodzi – wspomnianej już górskiej części Brazylii. Z kolei pierwszą uprawę ananasów (oczywiście w szklarni) założył w Polsce w XVIII w. sam Stanisław Poniatowski w ogrodach Frascati w Warszawie!

Wyhoduj ananasa w domu!

Czy wiesz, że ananasa można wyhodować na parapecie w swoim mieszkaniu? Wystarczy doniczka i korona ananasa bez liści. W ten sposób przygotowaną sadzonkę należy po prostu trzymać w miejscu, gdzie dociera dużo światła słonecznego. Co więcej uprawa ananasa nie jest zbyt czasochłonna, gdyż nie wymaga dużej ilości wody – tym samym pamiętaj, aby nie nawadniać rośliny zbyt mocno!

Ananas nas zjada!

Wielu ludzi podczas jedzenia ananasa zauważa lekkie, czasem nawet nieprzyjemne podrażnienia języka, ust, lub podniebienia. Winowajcą nie jest jednak z reguły uczulenie, czy bardziej „kwasowaty” rodzaj ananasa, którego spożywamy.

Otóż za te objawy odpowiada bromelaina, czyli zespół enzymów odpowiadających za „trawienie” białka. Z tego powodu wykorzystywana jest w przemyśle do zmiękczania mięs, które zbyt długo poddawane działaniu tego enzymu po prostu się rozpuszczają!

Prosimy jednak o zachowanie spokoju miłośników ananasów – kwasy żołądkowe niszczą te enzymy, dlatego wyżej opisane dolegliwości dotyczą jedynie jamy ustnej. Ciekawostką jest również fakt, że osoby pracujące przy uprawach ananasów mają gładki naskórek na dłoniach, gdyż odciski są również „pożywką” dla tego enzymu.

Jesteś fanem ananasa? Teraz dodatkowo jesteś jego znawcą! Z pewnością zainteresują Cię zatem skarpetki w ananasy, które są dostępne w naszym sklepie!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.