5 ciekawostek o flamingach

Flamingi to gatunki dużych ptaków z rodziny Phoenicopteridae. Te zwierzęta kojarzą się przede wszystkim ze smukłą sylwetką, różowym kolorem ciała i staniem na jednej nodze. Stały się symbolem wdzięku, gracji i elegancji. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci ciekawostki dotyczące tych niezwykłych zwierząt. Zapraszamy!

Gdzie występują flamingi?

Flamingi występują na trzech kontynentach (Europa, Afryka oraz Azja środkowa) na dość szerokim obszarze ok. 5 milionów km2. Te wyjątkowe ptaki o różowym ubarwieniu są niezwykle przywiązane do swoich miejsc, gdzie zakładają swoje kolonie i rozmnażają się. Zamieszkują baseny Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, Zatokę Izmirską w Turcji, jak również liczne obszary w Pakistanie, Indiach i na Cejlonie.

Co ciekawe, odnotowano przypadki pojawienia się flamingów różowych w Polsce, jednak przypuszcza się, że byli to „uciekinierzy” z ogrodów zoologicznych i prywatnych hodowli. Ostatni raz tego dużego ptaka widziano w 2006 roku w Dolinie Nidy na południu województwa świętokrzyskiego.

Wymiary i waga flamingów

Masa ciała dorosłych przedstawicieli Phoenicopterus roseus mieści się w przedziale od 2 do 4 kilogramów. Długość ciała to z kolei 120-160 cm, natomiast rozpiętość skrzydeł – 140-170 cm. Warto wspomnieć, że nie istnieją widoczne różnice pomiędzy samicami i samcami – ornitolodzy zauważyli jednak, że te pierwsze mogą charakteryzować się nieco większymi rozmiarami.

Dlaczego flamingi stoją na jednej nodze?

Wspomnieliśmy już na samym początku, że flamingi kojarzone są głównie ze stania na jednej nodze. Dlaczego jednak to robią? Chcą dobrze prezentować się podczas okresu godowego, medytują, czy przygotowują się do ewentualnej ucieczki przed drapieżnikami? Amerykańscy naukowcy przez długi czas dociekali, dlaczego flamingi przyjmują taką pozycję.

Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca. Otóż flamingi stojąc na jednej nodze dłużej utrzymują temperaturę ciała – w wodzie organizm wychładza się bowiem znacznie szybciej. Ornitolodzy doszli do takich wniosków zauważając, że znacznie częściej przyjmują taką pozę w wodzie aniżeli na lądzie.

Kolor ciała flamingów ulega zmianie!

Mało kto wie, że pisklęta flamingów wykluwają się całkowicie białe. Dopiero po pewnym czasie kolor ich piór przybiera różowej barwy, jednak w pewnych okresach wciąż powraca ich „neutralny” odcień. Najbardziej intensywny kolor przyodziewają bowiem w okresie godowym.

Różowe ubarwienie flamingi zawdzięczają spożywaniu bogatego w związki zwane karotenoidami pokarmu. Tą substancję mają w sobie m.in. glony spiruliny, czy niektóre skorupiaki, w których lubują się flamingi. Tym samym osobniki żyjące w niewoli tracą najczęściej swój kolor w wyniku braku dostatecznej suplementacji tą substancją.

Flamingi są niezwykle towarzyskie i lojalne

Flamingi żyją w bardzo licznych koloniach liczących sobie nawet do 200.000 osobników. Troskliwie opiekują się swoimi potomkami i podczas poszukiwania pożywienia – pozostawiają je pod opieką innych osobników. W czasie niebezpieczeństwa tworzą skoordynowaną i spójną formację, aby zapewnić sobie przetrwanie.

Pociąga Cię urok flamingów? Piżama we flamingi będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.