5 ciekawostek o awokado!

Awokado to owoc, który w ostatnim czasie dość mocno zyskuje na popularności w naszym kraju. Dzieje się tak za sprawą jego wyjątkowych właściwości prozdrowotnych. Pochodzi z Ameryki Północnej, a konkretnie z Meksyku. Awokado urozmaica potrawy, może być traktowane jako przystawka, a odpowiednio przygotowane – z powodzeniem zastąpić masło!

1. Inne określenia Awokado

Czy słyszałaś/eś kiedyś nazwę smaczliwka wdzięczna? Prawdopodobnie nie, a to najbardziej profesjonalne określenie tego owocu! Na Awokado można też mówić smaczlin, gruszka aligatora a nawet jądro rosnące na drzewie!

2. Awokado jest trujące dla wielu gatunków zwierząt

W Awokado zawarta jest toksyna zwana persyną, która wykazuje działanie grzybobójcze w celu ochrony samej siebie. Pomimo, że w owocach znajduje się ich niewielka ilość to może ona wywoływać niepożądane reakcję np. u kotów. Do typowych objawów należy m.in. gromadzenie się płynów w płucach, czy trudności w oddychaniu.

3. Kosmetyki z Awokado

Ze smaczliwki wdzięcznej pozyskiwany jest olej, który stanowi bazę dla wielu produktów kosmetycznych, a głównie tych odpowiedzialnych za pielęgnację skóry twarzy. Dzieje się tak za sprawą wysokiej zawartości witaminy A i C, które wykazują działanie antyoksydacyjne.

W ten sposób maseczka z Awokado skutecznie opóźnia procesy starzenia, jak również nawilża skórę i zabezpiecza ją przed utratą wody.

4. Awokado to afrodyzjak

Od wielu wieków owoce Awokado były wykorzystywane do leczenia bezpłodności i impotencji. Wynika to z obecności w smaczliwce dużych ilości witamy E, glutationu i kwasu foliowego. Wszystkie te związki, szczególnie u mężczyzn, mają istotny wpływ na pobudzenie seksualne.

5. Awokado jest zdrowe dla oczu

Awokado zawiera żółty barwnik zwany luteiną. Swoje miejsce znajduje zatem w plamce żółtej oka i spełnia funkcję filtrowania promieniowania UV, jak również zwalcza szkodliwe wolne rodniki w oku. Odpowiada także za ostrość widzenia, rozpoznawanie kolorów, a nawet twarzy innych ludzi!

Jeżeli znasz już wszystkie te właściwości awokado lub stwierdzisz, że zostaniesz fanem tego owocu po przeczytaniu tego artykułu – piżama avocado będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.